مترجم:علی تفرشی

   

6 مرحله تفکر بر مبنای صفر:

1-    با تصمیمات دشوار مواجه شوید: تفکر بر مبنای صفر تصمیمات قبلی شما را در بوته آزمایش قرار می دهد. این نیازمند آن است که شما همه فعالیت های جاری، کسب وکار، شغل، روابط و ... را آزموده و از خود بپرسید: " با آنچه که در حال حاضر می دانم، آیا باز هم چنین تصمیمی می گرفتم؟ آیا باز هم چنین رابطه ای را آغاز می کردم؟ آیا باز هم چنین کسب و کاری را شروع می نمودم؟ آیا باز هم چنین سرمایه گذاری ایی را انجام می دادم؟" اگر جواب این سوالات "نه" باشد، پس اولین قدم این است که از خود بپرسید "چگونه و در چه زمانی می توانم از این وضعیت خارج شوم؟" به عبارت دیگر بازگشت به صفر و شروع از نقطه آغاز.

 

2-    وقتی چیزی کاملاً درست نیست از آن آگاه باشید: بهترین شاخص تفکر بر مبنای صفر استرس و ناامیدی است. چیزی شبها شما را بیدار نگه می دارد و مدام ذهن شما را اشغال کرده است.

 

3-    تصمیم بگیرید که متوقف کنید: این کار مانند چرخاندن فرمان اتومبیل است که شما را از ادامه مسیر باز می دارد و به شما فرصت بازگشت می دهد. نکته مهم این است که مهم نیست به چه اندازه در مسیر اشتباه پیش رفته اید، شما همیشه می توانید بازگردید.

 

4-    بیاموزید که چگونه جلوی ضرر را بگیرید: زمانی که مدیریت پول و سرمایه گذاری مطرح است، تفکر بر مبنای صفر یک ابزار عالی تصمیم گیری می باشد. اگر شما متوجه شدید که خرید یک سهام یا یک دارایی خاص سرمایه شما را به مخاطره انداخته است و مواجهه با آن برای شما کار دشواری است، ثانیه ای را هدر ندهید و این سوال مشکل را از خود بپرسید :"آیا با آنچه در حال حاضر می دانم... هنوز آن سهام یا دارایی را می خرم؟" چنانچه پاسخ خیر باشد، زمان گرفتن تصمیم دشوار و جلوگیری از زیان بیشتر فرا رسیده است.

 

 

5-    هزینه های فرصت و مزیت نسبی را بررسی نمایید: مفهوم هزینه های فرصت و مزیت نسبی متعلق به اقتصاددان انگلیسی –دیدیو ریکاردو- می باشد؛ زمانی که کسب و کار، رابطه و یا سرمایه گذاری شما در راستای منافع شما نیست، مشکل اصلی ضرری است که از راه از دست دادن فرصت های دیگر به شما وارد می شود.به خاطر داشته باشید هر فعالیت و هر شرایطی هزینه فرصت خود را دارد. هزینه از دست دادن فرصت دیگر.شاخص دیگری که می توانیم مزیت نسبی را بررسی کنیم قانون 20/80 می باشد. به کار بردن قانون 20/80 یعنی با ارزش ترین فعالیت ها (20 درصد) را تشخیص داده و 80 درصد دیگر را تفویض و یا حذف نمایید.

 

6-     درک خود را جمع بندی نمایید و از نو آغاز نمایید: اگر تصمیمی که گرفته اید شما را از زندگی عقب نگه داشته است، شجاع باشید! همه مشکلات شما یک روز به عنوان یک ایده خوب یا یک فرصت آغاز شده اند اما این ممکن است مربوط به یک زمان در گذشته دور باشد. زندگی شما، نیاز شما و دانش شما رشد پیدا می کند و آنچه روزی ایده و فرصت مناسبی است امروز دیگر مناسب نباشد.

 

به خاطر داشته باشید برای انجام کار درست هرگز دیر نیست. مهم نیست چه مدتی مسیر اشتباهی را طی می کردید، شما می توانید همیشه متوقف شوید و بازگردید.